امروز میخوام از یه علمی واستون صحبت کنم که چندین ساله تو کشورهای غربی در زمینه‌های مختلف مدیریت به خصوص مدیریت ورزشی مورد استفاده قرار میگیره و این همون مدیریت و ورزش علمی هستش که متاسفانه در کشور ما به سخره گرفتنش بیشتر از کاربردش بوده و امیدوارم این مطالب برای شما مفید باشه شاید با خوندن این مطالب متوجه شید که چرا یه ورزشکار که همه فکر میکنن در شرایط عالی به سر میبره و چیزی جز برد براش قابل تصور نیست به یکباره باختی میده که خیلی‌ها حتی گمان تبانی به آن میزنن!!!

 

پس حالا بخونید

تاریخ کشف این پدیده علمی به سال‌های 1897 تا 1912 میلادی باز می‌گردد. در آن زمان دکتر هرمان سوبودا، استاد روانشناس دانشگاه وین (اتریش) در تحقیقات خود متوجه شد که حالت جسمی و احساسی بیماران او به صورت چرخه‌ای و پریودی است. وی با ثبت دوره‌های بیماری و سکته قلبی و توهمات بیماران خود، متوجه شد که چرخه یا سیکل تکرار اوج و نزول انرژی فیزیکی و جسمی افراد هر 23 روز یکبار تکرار می‌شود و چرخه شارژ و دشارژ انرژی احساسی افراد، هر 28 روز یکبار تکرار می‌شود.

همزمان با او و بدون اطلاع وی، در برلین هم دکتر ویلهلم فلیس، پزشک و دوست نزدیک روانشناس بزرگ زیگموند فروید، این چرخه‌های 23 و 28 روزه را با فروید در میان گذاشت که ضمن تایید، نظریه وی روی افراد مختلفی آزمایش شد. بعد از آنها فردی به نام پروفسور آلفرد تلتچه که استاد علوم مهندسی بود، متوجه شد که قدرت استدلال و توانایی ذهنی شاگردانش همیشه یکسان نیست و از یک سیکل 33 روزه تبعیت می‌کند. این دوره‌ها نه تنها در مورد شاگردان ضعیف و متوسط اتفاق می‌افتاد بلکه در مورد دانشجویان قوی و مستعد هم همین اتفاق رخ می‌داد و هوش و هوشیاری آنها نیز یک الگوی ریتمیک 33 روزه را دنبال می‌کرد. به عبارت دیگر، قابلیت افراد برای جذب و تفسیر ایده‌های جدید و توانمندی‌های ذهنی آنها، در یک سیکل 33 روزه تکرار می‌شد.

بعد از کشف این پدیده در جسم و روح و ذهن انسان، تحقیقات زیادی در آلمان، ژاپن و ایالات متحده صورت گرفته که نتایج آن در مقالات علمی متعددی درج و اثبات شده است.

از طرف دیگر هم باید یادآوری شود که نظریه شارژ و دشارژ متناوب باتری‌های انرژی درون روح و جسم یک نظریه جدید نیست و از زمان‌های بسیار دور پر و خالی شدن متناوب و دوره‌های انرژی طبیعت یک امر بدیهی و جا افتاده محسوب می‌شود. نظریه ئین و یانگ در فلسفه‌های چینی و ژاپنی نیز به روشنی بیانگر وجود همین پدیده است.

بیوریتم فقط شکل ریاضی شده و قانونمند این پدیده است.

حتماً برای شما هم پیش اومده به عنوان یک اسکیت‌آموز حوصله یادگیری اسکیت رو نداشته باشید؛

حتماً برای شما هم پیش اومده به عنوان یک مربی اسکیت حوصله آموزش اسکیت رو نداشته باشید؛

حتماً برای شما هم پیش اومده به عنوان یک اسکیت‌سوار حوصله رفتن به پیست اسکیت رو نداشته باشید؛

حتماً برای شما پیش اومده به عنوان یک بازیکن اسکیت حوصله تمرین اسکیت رو نداشته باشید؛

حتماً برای شما پیش اومده تو مسابقه اسکیت علی‌رغم آمادگی کامل نسبت به رقبای اسکیتی، ناباورانه شکست بخورید؛

همه این اتفاقا تو اسکیت‌سواری میتونه به شکل برعکس هم اتفاق بیفته؛

یعنی بعنوان اسکیت‌آموز یه روزایی فقط رو مود یادگیری اسکیت هستی،

یعنی بعنوان مربی اسکیت یه روزایی هی میخای آموزش اسکیت بدی،

یعنی بعنوان اسکیت‌سوار لحظه شماری میکنی هرچه زودتر بری پیست اسکیت،

یعنی بعنوان بازیکن اسکیت حاضر نیستی تمرین اسکیت رو ترک کنی،

یعنی تو مسابقه اسکیت در عین ناباوری رقبای اسکیتی خودت رو پشت سر میزاری،

همه این داستانهای اسکیت یجورایی به بیوریتم شما وابسته است.

 

نمودار زیست آهنگ Biorhythm چیست؟

آیا تا بحال متوجه نوسانات روحی و جسمی خود شده‌اید؟ تغییرات در میزان بنیه و توانایی در انجام فعالیت‌های روزمره، مانند پرداختن به ورزش و شرکت در میهمانی‌ها، احساس سلامت یا کسالت، نحوه برخورد با مشکلات و حتی نظم فکری شما و یا لحظات بحرانی زندگی که از لحاظ انرژی حیاتی در بدترین و آسیب پذیرترین شرایط قرار دارید. همه این افت و خیزها در سه چــرخه متناوب به نام‌های:

1. جسمی

2. حسی

3. ذهنی

خـلاصه می‌شوند که مجموعه آنها زیست آهنگ (بیوریتم) شما را تشکیل می‌دهند.

بیوریتم بر این ایده استوار است که این چرخه‌های سه گانه در بدن افراد براساس ساعت درونی و بیولوژیکی عمل می‌کنند و هر چرخه براساس موج سینوسی با دوره‌های متفاوت در حال گردش است که نقطه شروع همه آنها روز تولد هر فرد است. دوره هر چرخه متناوب به شرح ذیل است:

 

دوره چرخه جسمی (Physical) هر 23 روز یک بار تکرار می‌شود

دوره چرخه حسی (Emotional) هر 28 روز یک بار تکرار می‌شود

دوره چرخه ذهنی (Intellectual) هر 33 روز یک بار تکرار می‌شود

 

امروزه حتی مدیران موفق هم نمودارهای سه‌گانه فوق را بطور مستمر برای تک تک کارکنان خود ترسیم می‌کنند تا متناسب با شرایط جسمی، حسی و ذهنی آنها، فعالیت‌های روزانه را به آنها ارجاع نمایند. دانش‌آموزان نیز با دانستن زمانهای دقیق اوج انرژی ذهنی خود، می‌توانند در این زمان‌ها به یادگیری و مطالعه بپردازند تا با حداقل تلاش‌ به پیشرفت چشمگیری دست یابند .

همانگونه که اشاره شد، هر یک از چرخه‌های سه گانه براساس موج سینوسی حرکت می‌کنند. هر فرکانس از این موج سه ناحیه دارد.

ناحیه اول ناحیه مثبت، پرانرژی یا اکتیو ( Active ) است که در بالای نقطه صفر قرار دارد. هریک از چرخه‌ها که در این ناحیه قرار دارند، در مرحله شارژ است و قابلیت اعتماد دارد.

ناحیه دوم ناحیه منفی، کم ارزش یا پسیو ( Pasive ) است که در پایین نقطه صفر قرار دارد. هریک از چرخه‌ها در این ناحیه در مرحله دشارژ یا ضعف قرار دارد.

ناحیه سوم، نقطه بحرانی ( Critical ) است که دقیقاً مرز نقطه صفر است و مرحله گذر از ناحیه مثبت به ناحیه منفی یا بالعکس است. این نقاط بسیار حساس هستند و در این روزها هیچ چیز قابل حدس نیست و طبیعت، خلق و خو و رفتارهای فیزیکی، احساسی و ذهنی انسان به طرز وحشیانه و افسار گسیخته‌ای تغییر می‌کند و نباید اعتبار زیادی برای آنها قائل شد و لحظات بحرانی زندگی افراد معمولاً روزهایی هستند که هریک از منحنی‌ها از حالت مثبت به حالت منفی می‌روند و می‌توانند روزهای نحس و بدشانسی باشند.

از آنجا که هریک از چرخه‌ها دارای فرکانس‌های متفاوتی هستند، نمودار بیوریتم انسان در هر روز می‌تواند شرایط متفاوتی داشته باشد و تفسیر خاص خود را بطلبد و حال اگر تمامی منحنی‌های بیوریتم فردی در منفی‌ترین حالت ممکن قرار داشته باشد، به معنی آن است که انرژی حیاتی بدن در بدترین و آسیب پذیرترین شرایط قرار دارد و انسان نباید طبق عادت به واکنش‌های جسمی، روحی و ذهنی خود اعتماد کند .

در اینجا باید این نکته را یادآوری نمود که اگر در هر لحظه یا هر روز یک خبر خوشحال کننده به کسی داده شود، صرف نظر از این که منحنی‌های درونی وی در چه ناحیه‌ای باشند، از انرژی لبریز خواهد شد و این با بحث بیوریتم که به فعل و انفعالات درونی افراد وابسته است، ارتباطی نداشته و فقط یک تحریک بیرونی محسوب می‌گردد.

چگونه نمودار بیوریتم را تفسیر نمائید؟

حال با توجه به مطالب فوق، نکاتی راجع به هریک از چرخه‌های نمودار بیوریتم، به شرح ذیل ارائه می‌شود:

 

چرخه جسمی یا فیزیکی (Physical) 

ناحیه مثبت ( Active)

زمان مناسب برای انجام فعالیت‌های سنگین بدنی، مقاوم در برابر سختی‌ها و بیماری‌ها، اشتیاق به ورزش، آمادگی برای سفر، جراحی، امور دندانپزشکی و ... 

ناحیه منفی (Passive)

خستگی پذیری، نیاز به استراحت، دوره بهبودی و نیرو گرفتن، آرامش ( غیر فعال )، عشق به کار 

نقطه بحرانی ( Critical )

توانایی جسمی زیر سوال است، استعداد بیشتر برای خطا کردن، مستعد تصادف بودن، پرخاشگری

 

چرخه حسی (Emotional)

ناحیه مثبت (Active)

تمایل به شرکت در جمع دوستان و فعالیت‌های گروهی، حسن نیت عمومی، شادی، توازن و همسازی، آمادگی جهت انجام آزمونها و مسابقات، ظاهر عمومی مناسب و خوب (احساس خوش تیپی)

ناحیه منفی (Passive)

حس منفی نسبت به انجام کارهای گروهی، احساس بسیار منفی در نقطه منتهای شیب منفی

نقطه بحرانی (Critical)

کج خلقی، کم طاقتی، مشکل رویارویی با ساده ترین مسائل، عکس العمل کند، مستعد بروز تصادف

 

چرخه ذهنی (Intellectual)

ناحیه مثبت (Active)

بیشترین فعالیت و نیروی فکری و ذهنی، مطالب جدید به سرعت و با آمادگی آموخته می شوند، حافظه بهتر، افکار واضح و روشن 

ناحیه منفی (Passive)

زمان مساعد برای تثبیت آنچه قبلا" آموخته اید, تاخیر (وقفه) در امور عادی داشته باشید, به انجام امور جدید و ناآزموده نپردازید 

نقطه بحرانی (Critical) 

کاهش توانایی تمرکز، آشفتگی ذهنی، زمان بسیار نامناسب برای تصمیم گیری، نیاز به زمان بیشتر برای امور فکری دقیق 

برای مشاهده بیوریتم آنلاین خود به سایتهای زیر مراجعه کنید:

سایت اول

سایت دوم

 

تهیه و تنظیم و ترجمه:

مصطفی علیمحمدی

توسعه دهنده اینلاین اسکیت

Mostafa Ali Mohammadi

Inline skating Developer

 

منبع:

© Link