اسکیت سرعت اینلاین[1] شباهت بسیار زیادی به اسکیت سرعت روی یخ[2] دارد.

 

3.jpg (151×112)

 

ریشه‌های تاریخی ورزش اسکیت سرعت به بیش از هزارسال باز می‌گردد، در کشورهای اسکاندیناوی، اروپای شمالی و هلند؛ جایی که افراد بومی برای حرکت بر روی رودخانه ها، کانال‌های آب و دریاچه‌های یخ زده، به زیر کفش‌های خود استخوان حیوانات را می‌بستند، که با گذشت زمان آن مدل اسکیت‌ها پیشرفت کرده و به صورت اسکیت‌های امروزی درآمده است که می توان از آنها بر‌روی زمین‌های خشک کف‌پوش‌ها و یا پیستهای اسکیت روی یخ استفاده کرد.

 

 

هر دو رشته از منظر ساختار تکنیکی منحصر به فرد می‌باشد و میتوان گفت اسکیت سرعت اینلاین از اسکیت سرعت روی یخ و در روند توسعه این ورزش شکل گرفت و از همان بدو تولد رقابت دو نفر با انگیزه اسکیت‌سواری سریعتر رقابتی شگفت‌انگیز را برای افزایش هرچه بیشتر سرعت شکل داد.

 

 

شاید بتوان گفت اسکیت سرعت اولین رشته‌ای بود که مسابقات قهرمانی در آن برگزار گردید و بعد از آن رشته‌های هاکی و نمایشی در رده‌بندی‌های بعدی قرار می‌گیرند.

 

 

هدف در اسکیت سرعت مانند بسیاری از ورزش‌های سرعتی دیگر، حرکت از یک نقطه به نقطه دیگر با حداکثر سرعت است. سرعت محصول میزان قدرت فرد بر اساس میزان استقامت اوست. تکنیک در این شاخه از اسکیت حرف اول را می‌زند.

 

 

اسکیت سرعت اینلاین در شاخه‌ها و شرایط متنوعی برگزار می‌شود و اطلاق سرعتی بودن، نیمه استقامت، استقامت به برخی از شاخه‌های آن با توجه به مسافتی است که می‌بایست اسکیت‌سوار توسط اسکیت طی نماید.

 

 

به عنوان مثال با توجه محل برگزاری مسابقات میتوان گفت؛ در مسابقات داخل سالن (in door) به طور معمول رقابت در مسافتهای کوتاه سرعتی 100 و 200 متر و در مسابقات خارج سالن (out door) مسابقات در انواع مختلف سرعتی، نیمه استقامت در داخل پیست (track) {در مسافتهای مختلف و مسیر بسته با منحنی‌هایی مسدود مانند دور دریاچه استادیوم آزادی} و استقامتی در جاده (road) {در مسافتهای مختلف در هر جاده صاف قابل انجام است. مثلاً در جزیره کیش در جاده ساحلی آن مسابقات انجام می‌شود.} برگزار می‌شود.

پیست ترک به عنوان یک مسیر مسابقه در هوای آزاد یا مکان سرپوشیده تعریف می‌شود که از دو مسیر مستقیم با طول و عرض یکسان و ۲ انحنای متقارن با شعاع یکسان درست شده است. طول پیست ترک ۲۰۰ متر از لبه داخلی با عرض ۷ متر بوده که در پیچ‌های آن شیب از ارتفاع صفر محیط داخلی به ارتفاع ۱.۳۵ سانتی متری در لبه بیرونی می‌رسد.

 

 پیست ترک ۲۰۰ متر

پیست جاده که می‌تواند بین ۴۰۰ متر حداقل و ۶۰۰ متر حداکثر طول داشته باشد و حداقل عرض آن باید ۸ متر باشد که این پیستها در دو نوع بیضی و لوبیا شکل در دنیا ساخته شده و باید مسیری ۱۰۰ متری بصورت صاف برای برگزاری ماده ۱۰۰ متر در آن دیده شود.

 

 پیست ۴۰۰ متر لوبیا شکل

 

مرتبط:

 

رشته تخصصی اسکیت سرعت اینلاین-قسمت اول

 

تهیه و تنظیم و ترجمه:

مصطفی علیمحمدی

توسعه دهنده اینلاین اسکیت

Mostafa Ali Mohammadi

Inline skating Developer

 

منبع:

© Link

© Link[1] Inline speed skating

[2] Ice speed skate