زمان گذاشتن برای خانواده، زمان گذاشتن برای اسکیت

با شروع راه رفتن کودکان می‌توانند اسکیت‌سواری را هم همچون سایر مهارتهای زندگی فرا بگیرند. ولی باید توجه کنید که یادگیری اسکیت هم همچون سایر مهارتها باید در روند رشد کودک شکل بگیرد و از اصرار و فشار بیش از حد به کودکان باید خودداری کرد.

بچه‌های اسکیت‌آموز: از چه سنی اسکیت‌سواری را شروع کنیم؟

چگونه به کودکان اسکیت‌سواری را آموزش دهیم؟

به گفته پروفسور مایکل لوویس[1] متخصص حرکت‌شناسی از دانشگاه کلیولند[2]؛ کودکان دوره‌های حساسی را در یادگیری[3] مهارتهای مختلف تجربه می‌کنند که یکی از بهینه‌ترین این دوره‌ها مربوط به دوران اواخر پیش دبستانی و اوایل ورود به دبستان است. پس بهتر است کودکان خود را پیش از ورود به این دوره حساس با مهارتهایی همچون اسکیت‌سواری آشنا کنید و از نتایج بسیار مفید آن در رشد ذهنی و بدنی کودکان استفاده کنید.

سعی کنید با شیوه‌های مختلف همچون نمایش فیلم، انیمیشن، کتابهای اسکیتی و حضور در مراکز آموزش اسکیت و اسکیت‌سواری کم کم ذهن کودکان را برای فراگیری این مهارت آماده کنید و در زمان‌های کوتاه و بدون ایجاد خستگی برای کودک او را با اسکیت و تجهیزات و نحوه همکاری با مربی برای یادگیری اسکیت‌سواری ترغیب و آماده کنید.

کودکان با مشاهده همسالان خود انگیزه بیشتری برای فراگیری مهارتی همچون اسکیت‌سواری پیدا می‌کنند.

آموزش و طراحی تمرینات اسکیت برای کودکان (فیلم و تصویر)

فیلم‌های آموزش اسکیت اینلاین برای کودکان

اگر در دهه‌های 20، 30، 40، 50 و حتی 60 زندگی خود به سر می‌برید شاید این نکته به ذهنتان خطور کند که من هم میتوانم اسکیت‌سواری را بیاموزم و همچون کودکان از آن لذت ببرم.

پاسخ به این سوال قطعاً مثبت است سن صرفاً یک عدد است و آنچه که مهم است میزان آمادگی ذهنی و بدنی شما برای اسکیت‌آموزی است. اگر اسکیت‌سواری را به صورت آکادمیک زیر نظر مربی اسکیت و با فراگیری اصول اولیه اسکیت‌سواری شروع کنید، قطعاً با آموزش‌های انگیزشی مربی اسکیت به حس اطمینان و آرامشی دست پیدا خواهید کرد که بدون ترس از زمین خوردن در اسکیت‌سواری و بروز هرگونه سانحه اسکیتی از اسکیت‌آموزی خود لذت ببرید و بزودی با مزایای بی‌شمار اسکیت‌سواری مثل تناسب‌اندام، ایجاد تعاملات جدید و روابط دوستانه، افزایش اعتماد به‌نفس و ... هر روز بیشتر از گذشته برای حضور در پیست اسکیت و تجربه یادگیری ترفندهای جدید اسکیت‌سواری مشتاق خواهید شوید.

یادگیری اسکیت اینلاین پایه در بزرگسالی به صورت گام به گام

شروع مهر و آموزش اسکیت‌سواری برای بزرگسالان و خانوده‌ها

تاثیر اسکیت‌سواری تفریحی بزرگسالان در اوقات فراغت بر ایجاد نشاط و شادی

استفاده از لوازم ایمنی کامل در هنگام اسکیت‌سواری برای پیشگیری از صدمات احتمالی و فراگیری تکنیک‌های صحیح اسکیت‌سواری، حفظ تعادل، اعتماد به نفس و رسیدن به آمادگی ذهنی و بدنی توسط اسکیت‌آموز با در نظر گرفتن توانمندی بدن و ... برای یادگیری اسکیت‌سواری در این دوره از زندگی ضروری است.

آموزش اسکیت با مربی اسکیت

مربیان اسکیت حرفه‌ای با آموزش صحیح زمین خوردن در اسکیت‌سواری، روشهای مختلف توقف کردن و راهنمایی‌های دیگر همچون نوع لوازم ایمنی و اسکیتی که برای اسکیت‌سواری مناسب باشد، به میزان زیادی ترس شما برای اسکیت‌آموزی را از بین می‌برند.

پرسش و پاسخ در مورد دنیای اسکیت و اسکیت‌سواری

 

تا چه سنی میشه اسکیت‌سواری کرد؟

تا هر وقتی که بتونید راه برین و توانتون اجازه بده و آمادگی ذهنی و بدنی داشته باشین میتونید اسکیت‌سواری هم بکنید.

یادگیری اسکیت‌سواری در بزرگسالان چقدر طول میکشه؟

با توجه به عقبه ورزشی و میزان آمادگی، بین ۱۰ تا ۲۰ جلسه می‌تونید اسکیت‌سواری رو یاد بگیرین و بعد از ۵۰ تا ۶۰ جلسه می‌تونید اسکیت‌سواری کاملاً روان رو از خودتون انتظار داشته باشین. (البته این موارد بر اساس نرم ارائه شده و همیشه استثنا هم داریم)

کودکان اسکیت‌سواری رو زودتر یاد میگیرن یا بزرگسالان؟

بزرگسالان با توجه به شناخت بهتر و عصب عضله کامل‌تری که در عضلات خود دارند زودتر مهارت اسکیت‌سواری رو یاد میگیرن ولی عدم داشتن آمادگی ذهنی و ترس از بروز حادثه و یا آسیب‌دیدگی به عنوان یک فاکتور بازدارنده میتونه این یادگیری رو به تعویق بندازه ولی اگر با یک مربی اسکیت خوب یادگیری اسکیت‌سواری رو شروع کنید اون مربی با شیوه‌های روانشناختی و آموزش اصولی پیشگیری از زمین خوردن و زمین خوردن حرفه‌ای فاکتور بازدارنده رو براتون از بین میبره

هنر زمین خوردن در اسکیت

بستن لوازم ایمنی بخصوص کلاه ایمنی برای بزرگسالان الزامیه؟

همیشه یادتون باشه برای یادگیری هر مهارتی مثل اسکیت‌سواری ابزارهای ایمن کننده رو به صورت کامل و کاملاً حرفه‌ای بکار ببرید، چراکه در زمان یادگیری مهارت و یا ترفندهای اسکیت‌سواری، بدن همواره با موقعیت‌های جدیدی که متفاوت با الگوهای ذهنی پیش از یادگیری آن ترفند بوده روبرو خواهد شد. پس برای جلوگیری از آسیب باید ضمن شناخت مراحل اجرای ترفند و خطاهای احتمالی، ضمن کاربرد تمام وسایل ایمنی اقدام به فراگیری اسکیت‌سواری کرد. ضمناً اگرچه حوادث ناشی از سقوط با سر و صورت به ترتیب ۵ و ۶ درصد می‌باشد اما همین مقدار کم هم بسیار خطرناک است.

چگونه کلاه ایمنی اسکیت را بپوشیم و استفاده کنیم

آمار سوانح ناشی از اسکیت

آیا اسکیت‌سواری و اجرای ترفندهای مختلف آن در فواصل زمانی نامرتب، باعث فراموشی اسکیت‌سواری و اجرای یک ترفند خاص میشه؟

تا زمانی که اسکیت‌سواری و یا اجرای یک ترفند خاص، در اصطلاح ملکه ذهن نشده و عصب عضله مربوط به اجرای آن مهارت به صورت کامل شکل نگرفته باشد، در صورت تمرین در فواصل زمانی نامرتب بی اثر خواهد بود. پس توصیه میشه تا زمانیکه عصب عضله اسکیت‌سواری و یا ترفندی خاص در اسکیت‌سواری کامل نشده است، تمرینات خود را به صورت مستمر انجام دهید. در این صورت اگر آمادگی بدنی خودتون رو حفظ کنید و زمان زیادی هم از اسکیت‌سواری شما بگذره خیلی زود میتونید به سطح مهارتی قبل باز گردین.

آیا باید برای شروع اسکیت در بزرگسالی از همون ابتدا کفش اسکیت تخصصی خریداری کرد؟

پاسخ به این سوال قطعاً منفیه و شما برای شروع اسکیت‌سواری باید از اسکیت‌های میان‌رده‌ای که دارای استاندارهای آموزشی و پزشکی هست استفاده کنین و با این اسکیت‌ها میتونید ۷۰ تا ۸۰ درصد ترفندهای اسکیت‌سواری در شاخه‌های مختلف اسکیت رو یاد بگیرین و بعد از اون با توجه به استعداد بدنی، توانمندی و علاقه‌تون اسکیت تخصصی مورد نظرتون رو تهیه کنید و برای رسیدن به این سطح یعنی انتخاب رشته تخصصی ممکنه بین ۱۸۰ تا ۳۶۰ جلسه تمرینی اسکیت‌سواری نیاز داشته باشین. (البته این موارد بر اساس نرم ارائه شده و همیشه استثنا هم داریم)

راهنمای خرید اسکیت اینلاین تغییر سایز و بدون تغییر سایز برای کودکان و بزرگسالان

آیا کسانی که در کودکی اسکیت‌سواری کردن میتونن در بزرگسالی و بعد از گذشت سالها از همون ابتدا رشته تخصصی رو مجدداً برای اسکیت‌سواری انتخاب و شروع کنن؟

پاسخ به این سوال منفیه چراکه وقفه ایجاد شده با توجه به ارتقای علمی اسکیت‌سواری در زمینه‌های مختلف اجرای ترفندها تغییرات گسترده‌ای داشته و تنوع رشته‌های اسکیت هم بیشتر و تخصصی‌تر شده باید مدت زمانی رو برای تمرین حرکات پایه یا عمومی اختصاص بدین و بعد از اصلاح ترفندهای پایه به سمت رشته تخصصی مورد نظرتون برید.

با اضافه وزن هم میشه اسکیت‌سواری رو یاد گرفت؟

قطعاً میشه اسکیت‌سواری رو با اضافه وزن هم یاد گرفت، ولی اضافه وزن یکی از فاکتور منفی برای آمادگی جسمانی محسوب میشه، توده عضلانی بدن باید وزنی اضافه‌تر بر وزن عادی بدن که به دلیل وجود چربی بیشتر در بدن هست رو تحمل کنه، پس باید زحمت بیشتری بکشید و کمی صبورتر باشین و یه نکته مثبت هم اینه که تو اسکیت‌سواری در مقایسه با سایر رشته‌هایی که می‌تونید برای رسیدن به وزن ایده‌آل انجام بدین، آسیب کمتر به مفاصل بخصوص مفصل مچ‌پا و زانو در تمرین اسکیت‌سواری هستش.

تناسب اندام با اسکیت‌سواری

چهل دانستنی جالب در مورد اسکیت‌سواری

آیا میشه با فرزندم تو کلاس‌های اسکیت‌سواری شرکت کنم؟

قطعاً اسکیت‌سواری خانوادگی به عنوان یک سبک زندگی عالی به همه توصیه میشه.

 

تهیه و تنظیم و ترجمه:

مصطفی علیمحمدی

توسعه دهنده اینلاین اسکیت

Mostafa Ali Mohammadi

Inline skating Developer

منبع:

© Link[1] Professor E. Michael Loovis

[2] motor development specialist from Cleveland State University

[3] sensitive learning periods