اختراع کفش اسکیت در سال 1763 توسط یک بلژیکی به نام (Joseph merlin) ژوزف مرلین به ثبت رسید. او که با سوارشدن بر کفشهای جدید خود به یک مهمانی در لندن رفته بود به ناگاه با آیینه‌ای بسیار بزرگ و قیمتی برخورد کرد و آنرا خرد نمود. کفشهای اسکیت اولیه فقط دو چرخ آهنی و بند چرمی برای بستن به دور مچ پا و ساق پا داشتند چون در آنوقت ترمز پاشنه‌ای به وجود نیامده بود چرخش و ترمز کردن بسیار مشکل بود چرخهای آهنی از آنجایی که بلبرینگ نداشتند هم پر سر و صدا بودند و هم به سختی می‌چرخیدند. 

به غیر از مرلین مخترعین دیگری هم کفشهای اسکیت با مدلهای مختلف ساختند که اکثر این کفشها دارای چرخهای خطی بودند که تداعی کننده کفشهای تیغدار پاتیناژ بودند.

سالها بعد موسیو پتیبلدی فرانسوی نوع دیگری از کفشهای اسکیت را به ثبت رساند وی ادعا میکرد که کلیه حرکات پاتیناژ را با کفشهای اسکیت نیز میتوان انجام داد اما در عمل ثابت شد که بسیاری از حرکات بر روی کفشهای پتیبلد یا غیر ممکن و یا بسیار مشکل است.

در سال 1823 یک انگلیسی به نام رابرت جان تایرز کفش اسکیت 5چرخه را اختراع کرد اما مشکل چرخیدن و توقف کردن هنوز هم باقی بود چون کفشها از آهن ساخته شده و بسیار بی‌ثبات بودند.

لوئیس لگرانج در سال 1849 یک جفت کفش اسکیت اینلاین ساخت تا در اپرای فرانسوی Leprophel نمایش اسکیت را روی یخ شبیه‌سازی کند.

در اوایل 1860 در (مینیسوتای آمریکا) یک گروه از بازیکنان هاکی روی یخ از این وسیله با کفشی از پوسته سخت و چرخهای جدید از املاح آلی اسید کاربنیک برای تمرین در خارج از پیست استفاده کردند.

همگام با افزایش اجتماع اسکیت‌سواران در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 ورزشهایی که با اسکیت مرتبط بودند نیز گسترش پیدا کرد و با ساخت کفشهای اسکیت مختلف و نیز با پیشرفت علم و صنعت تاسیس باشگاههای ذیربط در اروپا ورزش اسکیت رونق بیشتر گرفت و همانطوری که گفته شد با پیشرفت صنعت سازندگان نیز شروع به ساختن اسکیتهای پیشرفته کردند که امروزه تعداد زیادی از آنها با تکنیک و قابلیتهای بسیار بالا وارد بازار مصرف شده اند.

کفش اسکیت امروزی در دهه 1980 توسط دو بازیکن هاکی آمریکایی به نامهای اسکات و برنان اولسون ساخته شد برخلاف مدلهای اولیه اسکیتهای امروزی راحت سریع و سبک هستند.

در سال 1985 تولیدکنندگان شروع به ساخت نوعی دیگر از کفشهای اسکیت به نام in line برای علاقه مندان به حفظ سلامتی کردند. هنگامی که این اسکیت در دهه 91 در بازار عمومی توزیع شد بازیهای تفریحی هاکی دچار حرکت و جنبشی دوباره و جدید گردید، به طوری که در اواسط دهه 90 این ورزش به یکی از پر طرفدارترین ورزشها امریکا تبدیل شد. ورزش اینلاین اسکیت از حدود سال 1985 آغاز شد که تا به امروز از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار است. سازمان بین المللی ناظر بر این ورزش برآورد نموده این ورزش از سال 1991 تا کنون حدود 512 درصد رشد داشته و اینک یکی از ورزشهای بیستگانه مطرح دنیا به حساب می‌آید.

وجه تسمیه این ورزش به رولربلیدنیگ و اینلاین اسکیت از کارخانه در شهر مینا پلیس ایتالیا تحت عنوان رولربلید (Rollerblade) ریشه گرفته است، چرا که رولربلید یکی از مهمترین تولید کنندگان ابزارهای ورزشی اسکیت در شروع دوران طلایی توسعه ورزش اسکیت بود.