عوامل متعددی را باید در نظر گرفت

بیشتر اوقات، ورزشهای مفرح همچون اسکیت‌سواری، کودکان را به خود جذب می‌کند و هر روز سن یادگیری برای این ورزشها کمتر می‌شود. بنابراین، تعداد زیادی از والدین اسکیت‌های کلاسیک با چرخ‌های پلاستیکی را تحت عنوان "Toys'R'Us " را برای افزایش علاقمندی کودکانشان به اسکیت‌سواری خریداری می‌کنند.

افزایش انعطاف و کشش با بالاتر رفتن سن

سال‌های ابتدایی زندگی، بچه‌ها استفاده از اندام مختلف بدن و سیستم ماهیچه‌ای را بتدریج یاد می‌گیرند. در ابتدا آنها مهارتهای حرکتی کلی و عمومی را به دست می‌آورند و سپس بتدریج آن مهارتها را دقیق‌تر می‌کنند و مهارت‌های حرکتی دقیق و دقیق‌تر می‌شود. بچه‌ها نسبت به وضعیت بدنی، موقعیت اندام‌ها و اعضای بدن آگاه می‌شوند. این حس عمقی (ادراک اعضای بدن در فضا) است.

بطور کلی، بچه‌ها از 12 تا 15 ماهگی راه رفتن و از 21 ماهگی راه رفتن بر روی زمین‌های ناهموار را  فرا می‌گیرند.

در مهد کودک، کودکان مهارت‌های حرکتی خود را با فعالیت‌های سرگرم کننده بهبود می‌دهند. مطالبه منظم وظایف حرکتی مختلف از کودکان باعث می‌شود که آنها ماهرتر شوند. با این حال، این وظایف باید در حداقل دشواری و نه حداکثر آن و در رابطه با سطح مهارتی‌شان تعیین شود.

 

کودکان در چه سنی می‌توانند اسکیت‌سواری را شروع کنند؟

پاسخ قطعی در این زمینه وجود ندارد. گاهی اوقات بچه‌هایی از 3 یا 3.5 سالگی اسکیت‌آموزی را شروع می‌کنند و برخی تا قبل از سن 6 سالگی هم قادر به انجام این کار نخواهند بود.

مهمترین توانایی مورد نیاز برای فراگیری اسکیت چه برای کودکان و چه بزرگسالان، حفظ تعادل است. توسعه مهارت‌های حرکتی در برخی از کودکان دیرتر از کودکان دیگر به پایان می‌رسد.

برخی کودکان سه و نیم ساله بدون هیچ مشکلی به این مهارت دست یافته‌اند. به عنوان مثال، بنجامین پیر ژان (TUESG) که هم اکنون در تیم فرانسوی اسکیت سرعت حضور دارد، نمونه کاملی از یک بازیکن با مهارت و تعادل و تکنیک برتر است.

نخبه‌ترین اسکیت‌سواران در لیگ جهانی و فرانسه از سن 6 سالگی به فراگرفتن اسکیت پرداخته‌اند. اگر می‌بینید که فرزند شما تعادل ندارد و یا نمی‌تواند مدت زیادی را بر روی پاهای خود بایستد، اجباری برای وی بوجود نیاورید و فرصت دیگری را در ماجراجویی‌های بعدی به او بدهید. بهتر است اجازه دهید آنها در زمان دیگر این کار را انجام دهند تا بطور کلی از این امر منصرف نشوند و مطمئن باشید که به مرتبه‌های بهتری خواهد رسید.

 

چه نوع اسکیتی را انتخاب می‌کنید؟

اسکیت‌سواری یکی از ورزشهای توام با سرخوردن است. پرواضح است که یادآوری این نکته  خالی از لطف نخواهد بود. بسیاری از والدین اسکیت‌هایی خریداری می‌کنند که چرخ‌هایشان نمی‌چرخد و یا به سختی می‌چرخد. مانند مدل‌های ارزان قیمت. آیا این واقعاً یک انتخاب خوب است؟

پاسخ سوال قظعاً منفی است. چراکه ضعف در سر خوردن باعث می‌شود نیروی بچه صرف هل دادن پا به سمت جلو بشود، چرخ‌ها قفل می‌شوند و بچه حرکتی شبیه به راه رفتن را تقلید می‌کند و در دراز مدت این نوع هل دادن و فشار نه تنها خوب نبوده بلکه باعث می‌شود مهارت را به صورت بد کسب کند.

راه حل بسیار ساده است. خرید یک اسکیت واقعی است. حتی اگر به معنی استفاده از اسکیتی باشد که  بلبرینگ‌هایش قابلیت گریس کاری کم و یا نرم ابک‌های کم کیفیت داشته باشد. گریس سرعت چرخش چرخ‌ها را کم می‌کند اما نمی‌گذارد آنها قفل شوند. بنابراین اگر کودک حرکت راه رفتن تقلید کند، چرخ با مقاومت کمتری روبرو خواهد بود و در عمل با حرکت رو به جلوی کودک تطبیق  پیدا می‌کند.

اسکیت واقعی کمی گرانتر است، اما در واقع چالش حرکتی  بسیار مناسبی است تا اسکیت‌آموز از همان ابتدا درست یاد بگیرد. استفاده از اسکیت نامناسب، در درازمدت باعث عدم یادگیری این مرحله و انجام حرکت اشتباه پیش از تسلط بر مهارت می‌گردد.

 

اسکیت‌های تک سایز یا اسکیت‌هایی با قابلیت تغییر سایز؟

اسکیت‌های تک سایز همانند آنچه بزرگسالان استفاده می‌کنند بسیار مناسب است، اما در اغلب موارد رشد سریع پای کودکان نیز با ساخت اسکیت‌های تغییر سایز آزمایش شده و استاندارد آن قابل قبول است. اسکیت‌های تغییر سایز به طور میانگین از اسکیتهای تک سایز ارزانتر است، ولی همانطور که  در بالا اشاره شد مشکلی برای استفاده ندارند.

راه حل دیگر سرمایه‌گذاری مستقیم بر روی محصولات کمپانی‌های معروف تولید اسکیت است، که از همان ابتدا قابلیت تنظیم در 4 اندازه  تقریبی به عنوان مثال 29 تا 32، 33 تا 36، 37 تا 40 را دارا می باشد.

سرمایه‌گذاری اولیه بالاتر اخواهد بود، ولی در نهایت شما برنده تضمین شده هستید. بخصوص که این اسکیت‌ها در صورت عدم نیاز امکان فروش راحتر در بازار اسکیت‌های دست دوم را خواهد داشت.

 

چگونه اطمینان خاطر (اعتماد به نفس و ایمنی بچه‌ها را بهبود دهیم؟

برای هیچ سنی تمرین امن وجود ندارد! هرگز فراموش نکنید که بچه‌ها را با تمام وسایل ایمنی مجهز کنید:

آرنج‌بند

زانوبند

مچ‌بند

واز همه بدیهی‌تر کلاه!

اگر عادات خوبی مثل استفاده لوازم ایمنی از همان ابتدا آموزش داده شود در پایان نتایج موثرتر و خوبی خواهد داشت.

چرا اسکیت‌سواری را زود یاد بگیریم؟

همانطور که در بسیاری از رشته‌های ورزشی، آموزش زود هنگام باعث می‌شود یادگیری به سرعت و همراه با عملکرد غریزی بوجود بیاید پس آموختن اسکیت‌سواری هم از این موضوع مستثنا نیست.

این امر، به عوامل متعددی است:

بچه‌ها در مقایسه با بزرگسالان دلهره و ترس کمتر دارند.

بچه‌ها سریع تر یاد می‌گیرند.

بچه‌ها کنجکاو هستند و می‌خواهند فعالیت جدید را کشف کنند.

علاوه بر این، اسکلت بچه‌ها کاملاً انعطاف پذیر است و در برابر شوک و سقوط  قادر به مقاومت بهتری می‌باشند.

 

هرچند وقت یکبار تمرین کنیم؟

تمرین منظم، یادگیری را در کودکان بهبود می‌دهد. برای شروع تمرین یکبار در هفته خوب است ولی دو تا سه بار در هفته مهارت را تقویت می‌کند.

نکته: با اجبار به بچه تمرین ندهید. اسکیت‌سواری درست مانند سایر رشته‌های ورزشی در کودکان باید برای لذت بردن و بدون دغدغه انجام شود.

علاوه بر این، بچه‌های کم سن و سال‌تر از تمرکز کمتری برخوردارند. تعجب نکنید اگر بچه بعد از پانزده دقیقه بر روی چهار چرخ خسته شده و سمت چیز دیگری حرکت کند. فعالیت دیگری از اسکیت یا بازی بر روی چهار چرخ و یا فعالیت فیزیکی و فکری دیگر.....

به طور خلاصه، از سخت‌گیری اجتناب کنید. دگرگون کردن فعالیت‌ها و بخصوص آموزش دادن همراه بازی می‌تواند روش مناسبی برای یادگیری باشد (حتی برای بزرگسالان نیز این شیوه موثر است.)

تهیه و تنظیم و ترجمه:

مصطفی علیمحمدی

توسعه دهنده اینلاین اسکیت

Mostafa Ali Mohammadi

Inline skating Developer

منبع:

© Link

© Link