در تمام این سالها که آموزش اسکیت میدادم با آدمای مختلف از جاهای مختلف و سنین مختلف برخورد داشتم.

آدمایی مثل آقا نادر که ثروتشون سر به فلک میزد و در حین تمرین کردنشون از پرداخت هفت میلیاردی بیمه نامه کشتی تجاریشون حرف میزدن تا یه کارگر نارنجی پوش شهرداری که با نگاه ملتمسانه میگفت که منم میتونم بیام واسه آموزش اسکیت

آدمایی از اصناف کاری مختلف مثل موتورساز، رنگرز، تاجر، زرگر، نانوا و هر چیز دیگه‌ای که فکرشو بکنید.

ورزشکارای رشته‌های دیگه مثل بوکس و شنا و ...که مربیاشون به عنوان ورزش مکمل اسکیت رو بهشون پیشنهاد داده بودن

آدمایی با تحصیلات بالا و آدمایی که حتی سواد خوندن و نوشتن نداشتن!

آدمایی از کشور های مختلف که مهمون ما بودن تو ایران و گفته‌هاشون مبنی بر اینکه اونا هنوز از اسکیت‌های رینگ واسه بازیشون استفاده می‌کنن!

آدمایی که انگیزه‌های مختلفی برای یادگیری اسکیت داشتن؛

از پدری به اسم احمد آقا که مخفیانه و دور از چشم فرزندش میومد اسکیت یاد بگیره تا روز تولد دخترش اسکیت کردن با دخترش هدیه‌ای بشه واسه‌ش و یا پدر و مادری که واسه ترغیب کودکشون به اسکیت کردن، از خودشون شروع کردن!

پدری به اسم آقا سعید که واسه تحقق آرزوهای بچگیش و تحت تاثیر فیلم هندی پسرک اسکیت‌سوار تمریناتشو شروع میکنه و انقد پیشرفت میکنه که دیگه پسر کوچولوشو به اسم عرشیا واسه تمرین نمیاره و به تنهایی واسه تمرین میومد!

کودکایی که بیش فعال بودن و یا کودکایی مثل آتنا که مشکل ناتوانی ذهنی داشتن و کودکان دوست داشتنی اوتیسم!

پیرزن‌ها و پیرمردهایی که دلشون از خیلی از این جونترا جونتره و حساسیتشون مثه همون کوچولوهایی که میان واسه آموزش اسکیت!

و زن و مرد‌هایی با فرهنگ‌ها و مذاهب متفاوت!

و به جرات میتونم بگم که برخلاف خیلی از مربی‌های اسکیت که اصلا کار کردن با افراد بزرگسال رو قبول ندارن، من پیشرو تو این زمینه بودم.

اسکیت این ورزش مفید و مفرح، سرگرم‌کننده که تناسب اندام، رقابت و لذت مطلق، همه و همه رو در دل خودش جا داده!

مثل ماری خوش خط و خال آدما رو به ورزش کردن جذب میکنه!

آزادی و رهایی و حسی شبیه به پرواز و نوازش هوا برصورت!

و جالب اینکه طبق آماری که من از هنرجویان خودم جمع‌آوری کرده بودم 90 درصد از افراد بزرگسال، پدر و مادرها علاقه به یاد‌گیری اسکیت دارند، اما به دلایلی مختلف مثل ترس از زمین خوردن، آسیب دیدگی، نگاه و حرف افراد و والدین دیگر، حرف‌های عامیانه دیگه مثل از ما گذشته و.....

از وارد شدن به ورزش اسکیت امتناع میورزن!

و چقدر قشنگ و زیباست دیدن لذت کودکی که خوشحاله، برای دیدن همراهی والدینش و خودش در زمین اسکیت

نمیدونم تو فکرشون چی میگذره!

شاید فکر میکنن که پدر مادرشون هم مثه خودشون کوچیکن!

و جالب اینکه اونا رو دعوت میکنن به رقابت

میگن ببین بابا ببین مامان من این کارو بلدم شما هم میتونید این کارو انجام بدین

و یا به سرعت از کنارشون رد میشن و با لبخندی که روی لباشون هست از جلو زدنشون، کُری میخونن

وقتی کوچولوها به غیر از مربی، آدم بزرگ دیگه‌ای رو تو زمین میبینن

انگار که چیزی عجیب رو دیدن چون تو ذهنشون اینطور جا افتاده که مثلا اسکیت کردن فقط واسه بچه‌هاست، برای همین معمولاً کوچولوها دورشون جمع میشن و هی سوال میپرسن

البته این تو فرهنگ ما بیشتر اتفاق میوفته چون خیلی‌ها فکر میکنن از یه سنی که رد شدن دیگه نباید ورزش یا بازی و تفریح‌هایی مثل اسکیت بازی رو انجام بدن

هیچ وقت دیر نیست حتی برای اسکیت کردن

و اول مهر زمانی بسیار مناسب برای آموختن اسکیت این ورزش جذاب است

محققان فواید زیادی را برای ورزش کردن حتی اگر از دوران میانسالی شروع شود یافته‌اند.

حتما شما هم از فواید بی‌شمار ورزش مطلع هستید و اگر هم فردی بی‌تحرک باشید احتمالا آنها را حس کرده‌اید، البته با درد و گرفتگی عضلات. اما مطالعه‌ای که به تازگی بر روی زنان انجام گرفته نشان میدهد که هیچ وقت برای شروع ورزش دیر نیست. در واقع این ضرب المثل که جلوی ضرر را از هر جا بگیری منفعت است در اینجا صدق می‌کند. در این مطالعه که در مجله سازمان پزشکی امریکا به چاپ رسیده نشان داده شد که زنانی که حتی ورزش را در سنین میانسالی آغاز می‌کنند می‌توانند به نتایج درخشانی دست یابند.

 9500 خانم 66 ساله به مدت 12 سال تحت نظر بودند. نتایج حاکی از این بود که زنانی که بی‌تحرک بودند یا میزان کمی پیاده روی داشتند با شروع 1 مایل پیاده روی در روز توانستند خطر مرگ ناشی از تمامی عوامل و سرطان را به نصف کاهش دهند. همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی درآنها بیش از یک سوم کاهش یافت. در حقیقت آنها به این ترتیب توانستند تقریبا به اندازه زنانی که قبل از شروع مطالعه فعالیت فیزیکی بالایی داشتند و در طول مطالعه هم آن را حفظ کردند، از خود در مقابل ابتلا به بیماری‌ها محافظت نمایند.

در طول مطالعه سطح فعالیت بدنی افراد به هنگام شروع مطالعه و 6 سال بعد بررسی شد و در سالهای بعد نیز میزان مرگ و میر و ابتلا به بیماری پیگیری شد. زنان میانسالی که بی‌تحرک بودند یا حدود دو مایل در هفته پیاده روی داشتند با افزایش پیاده روی به میزان 8 مایل در هفته در بین دو جلسه ملاقات، بهبود خوبی در زمینه سلامت داشتند.

صحبت ما از زنانی است که در پایان مطالعه حدود 77 سال سن داشتند و ورزش مورد بحث هم یک ورزش سبک است نه ورزش حرفه ای.

اما اگر اخیرا تنها فعالیت شما کار با دکمه های کنترل تلویزیون بوده است در اینجا روش‌هایی برای شروع فعالیت بدنی بیان شده است:

قبل از شروع ورزش حتما با یک پزشک مشورت کنید و چکاپ شوید:

ملاقات با پزشک قبل از شروع ورزش برای هر فردی کاری عاقلانه است اما در مورد سالمندان و کسانی که به دلیل مشکلات فیزیکی و سلامتی مدت‌ها بی‌تحرک بوده اند امری است ضروری. به علاوه با مشاهده نتیجه چکاپ قلب و ریه پزشک می‌تواند در صورت نیاز به پرهیز غذایی یا دارو به شما کمک کند.

گاهی اوقات مبتلایان به دیابت یا فشار خون بالا بدون نیاز به ادامه مصرف دارو تنها با کاهش وزن و ورزش می‌توانند بیماری خود را کنترل کنند. این نکته مهم است که پزشک معالج شما از برنامه ورزشی‌ای که قصد شروعش را دارید آگاه باشد تا اگر به تغییر دوز دارو نیاز باشد این کار را انجام دهد. همچنین اگر شما ناتوانی یا اختلالی داشته باشید به انتخاب نوع ورزش مناسب به شما کمک کند. به عنوان مثال بعضی افراد دچار زانو درد هستند و با شروع دویدن یا حتی پیاده روی ممکن است دچار مشکل شوند و اوضاع بدتر شود. بنابراین به این افراد پیشنهاد می‌شود که ورزشی دیگر مثل شنا انجام دهند که هم می‌تواند برای مشکل مفصل و هم برای چاقی مناسب باشد.

 

به تدریج شروع کنید و آرام پیش روید:

به محض اینکه بعد از چکاپ شرایط شروع ورزش را داشتید،  نکته بعدی برای کاهش خستگی و درد ناشی از ورزش این است که به تدریج پیش بروید. شما حتما به دفعات در مورد فواید 30 دقیقه ورزش در روز شنیده‌اید اما حتی اگر سالم هستید ولی هیچ تحرکی نداشته‌اید،  این اندازه فعالیت بدنی نمی‌تواند به عنوان هدف مناسب برای شما باشد حتی اگر هیچ مشکلی نداشته و سالم باشید.

اغلب اوقات افراد خصوصا کسانیکه سن بالاتری دارند، در شروع ورزش با زیاده روی چنان آسیبی به خود وارد می‌کنند که برای بهبود و بازسازی نیاز به دو هفته استراحت دارند. چند دقیقه پیاده روی روزانه توجه کنید روزانه بهتر از این است که شما روز اول 10 دقیقه پیاده روی کنید و بعد در طول هفته دیگر قادر به پیاده روی نباشید و نیاز به استراحت داشته باشید.

 

دفعات ورزش را زیاد کنید:

مسلما انجام چند دقیقه ورزش چند بار در روز برای کسی مشکلی ایجاد نمی‌کند. ابتدا سعی کنید که در طول روز چند مرتبه و هر بار چند دقیقه ورزش کنید. سپس به تدریج زمان هر جلسه را افزایش دهید اما حداقل تا یک ماه از شروع ورزش‌تان نگذشته است به دنبال افزایش سرعت نباشید.

روشی برای تعیین شدت ورزش: برای اینکه ورزش شما به حد کافی هوازی باشد باید قادر باشید حین ورزش چند کلمه به زبان آورید البته شدت ورزش آنقدر کم نباشد که بتوانید به راحتی صحبت کنید و آنقدر هم زیاد نباشد که اصلا قادر به صحبت کردن نباشید.

 

به تنهایی و انفرادی ورزش نکنید:

با اینکه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه افرادی که همراه دیگران ورزش می‌کنند تناسب اندام بیشتری دارند وجود ندارد اما به نظر می‌رسد وقتی فرد برای ورزش همراهی دارد، به احتمال بیشتری ورزش را ادامه می‌دهد. اغلب ما وقتی با دیگران برای انجام کاری همکاری می‌کنیم، موفق‌تریم.

البته فعالیت‌های گروهی می‌توانند فایده دیگری هم داشته باشند. در ورزش‌های گروهی که با هزینه کم و یا رایگان در پارک‌ها انجام می‌شود یا در باشگاه‌ها، وجود مربی مجرب می‌تواند برای افرادی که دچار چاقی، دیابت یا آرتریت هستند مفید باشد.  چون فرد متخصص می‌تواند به تعیین شدت و زمان مناسب ورزش بدون وارد شدن اسیب و ایجاد خستگی به شما کمک کند.

 

ورزشی را انتخاب کنید که به آن علاقه مندید:

با اینکه در مطالعه‌ای که در ابتدا شرح داده شد بر پیاده روی تاکید شد (زیرا که ساده ترین و کم هزینه ترین نوع ورزش است) ولی شما باید ورزشی را انتخاب کنید که دوست دارید تا بتوانید آن را ادامه دهید. این ورزش می‌تواند اسکیت‌سواری باشد. ورزشی که همه ویژگی‌های مورد اشاره در بالا را به صورت یکجا در خود دارد.

سارینا کبیری (شاگرد نوآموز اسکیت)-هوشنگ جاویدان دوست خوبمون (پیشکسوت اسکیت)

 

 

تهیه و تنظیم و ترجمه (برگرفته از نوشته‌های قدیمی سال 1389):

مصطفی علیمحمدی

توسعه دهنده اینلاین اسکیت

Mostafa Ali Mohammadi

Inline skating Developer

منبع:

© Link