یک جمله ساده ناامیدکننده از سوی مربی می‌تواند ذهن کودک را مدت‌ها درگیر کرده و او را سرخورده کند. این نکته را در ذهن داشته باشید، واژگانی که آزاردهنده هستند هرگز از ذهن پاک نمی‌شوند و جبران آن سخت است.

گاهی ساکت ماندن بهتر از گفتن یک کلمه یا واژه آزاردهنده است. در واقع با این نحوه عملکرد به کودک یاد می‌دهید چگونه در موقعیت مشابه با شما رفتار کند.

2.png (830×800)

اهمیت ندادن به صحبت کودکان و گفتن به من مربوط نیست

بچه‌های کوچک دوست دارند جزییات مکالمات و گفت‌وگوهایی را که حین اسکیت‌سواری با دوستان خود داشته‌اند، مو به مو بازگو کنند اما گاهی خارج از حوصله والدین است چه برسد به مربیان آموزشی اسکیت و آنها نمی‌خواهند جزییات را بشوند.

{البته در مواردی هم مربی گوش‌های بزرگتری دارد برای شنیدن}

سخن سعدی بشنو که تو خود زیبایی. خاصه آن وقت که در گوش کنی مروارید

اما مواظب باشید که نگویید «برای من مهم نیست» یا «به من چه مربوط؟» چون با گفتن این جمله صحبت اسکیت‌آموز کودک خود را قطع کرده‌اید و ناخودآگاه به او گفته اید به چیزهایی که برای او مهم است اهمیت نمی‌دهید. اکثر افرادی که از صحبت نکردن کودکان به بلوغ رسیده خود با دیگران سخن می‌گویند باید به نحوه برخورد خود با آنها در دوران کودکی نگاه کنند.

زمانی که وقت کافی برای شنیدن حرف‌هایشان ندارید به آنها بگویید الان نمی‌توانید روی حرف‌هایش تمرکز کنید. می‌توانید زمانی را تعیین کنید که حرف‌هایش را با شما در میان بگذارد.

مطابق سن خودت رفتار کن

اسکیت‌آموز شما هفت سال سن دارد اما فکر می‌کنید مثل یک کودک سه ساله رفتار می‌کند.

بچه ممکن است مطابق سنش رفتار کند ولی ما با گفتن این جمله می‌خواهیم خودمان احساس بهتری داشته باشیم. بچه‌هایی که انتقاد کسی را می‌شنوند سعی می‌کنند با کارهای غیرمعمول توجه آنها را جلب کنند.

وقتی احساس می‌کنید عصبی شده‌اید سعی کنید فقط آرام و بی‌حرکت بایستید و کاری نکنید. این کار باعث می‌شود آدرنالین شما پایین بیاید و به جای اینکه قسمت هیجانی مغز عمل کند قسمت منطقی و عقلانی آن به کار بیفتد.

عذرخواهی کن

بچه‌ای با یکی از همبازی‌هایش در زمین اسکیت به مشکل برخورده و باعث شده او گریه کند. به‌جای این که از او بخواهید عذرخواهی کند به او یاد دهید با محبت و دلسوز باشد، کاری که بسیار ستودنی است.

با اجبار کردن کودک برای عذرخواهی کاری پیش نمی‌رود، مهارت اجتماعی بودن و با محبت بودن چیزی است که او نیاز دارد یاد بگیرد. شاید مفهوم عذرخواهی برای خیلی از بچه‌ها هنوز گنگ باشد پس چه بهتر است خودتان به جای او عذرخواهی کنید چون شما الگوی او هستید و او ناخودآگاه یاد می‌گیرد که در چنین موقعیت‌هایی چه کار کند.

نفهمیدی؟

شما چند بار سعی کرده‌اید که به اسکیت‌آموز حرکتی را یاد دهید اما وقتی می‌بینید هنوز یاد نگرفته فورا نگویید «نفهمیدی؟» چون کودک اگر چیزی را یاد بگیرد خودش دوست دارد با انجام آن مربی و والدینش را خوشحال کند.

گفتن این کلمه یک نوع قضاوت عجولانه است و پرسیدن اینکه چرا نفهمیدی یک نوع احساس سرخوردگی به کودک دست می‌دهد پس با گفتن این کلمه پیغام ناخوشایندی را منتقل نکنید. به‌جای آن می‌توانید کمی استراحت کرده و دوباره قدم به قدم آموزش را شروع کنید، شاید تغییر نحوه آموزش بیشتر به یادگیری او کمک کند.

می‌روم و تنهایت می‌گذارم

هیچگاه نباید بگویید: «من رفتم تو اینجا تنها بمان تمرین کن». بچه این حرف شما را جدی می‌گیرد و می‌ترسد او را رها کنید اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی ببیند شما هنوز آنجا هستید و تهدید شما دروغ بوده؟ ما می‌خواهیم او حرف ما را باور کند پس چیزی را که حقیقت ندارد به او نگویید.

تهدید شما نباید توخالی و غیرواقعی باشد. به جای اینکه بگویید تنهایت می‌گذارم، راه خود را بگیرید و بروید و به صورت غیر‌مستقیم و از فاصله دور او را تحت کنترل داشته باشید و نیازی به تهدید نیست، مطمئن باشید خودش تمرینات را به دقت انجام می‌دهد.

 

مطالب مرتبط:

انیمیشن های آموزش پایه اسکیت درون خطی

آیا اسکیت سرگرمی و تفریحی کودکانه است؟

چگونه به کودکان اسکیت سواری را آموزش دهیم

بچه های اسکیت باز: از چه سنی اسکیت بازی را شروع کنیم؟

کتاب داستانی و مصور خرس های عروسکی اسکیت ها را بردارید

بازی های بدون اسکیتی که میتواند مهارت تعادل برای بچه ها را بهبود بخشد

 

 

تهیه و تنظیم و ترجمه:

مصطفی علیمحمدی

توسعه دهنده اینلاین اسکیت

Mostafa Ali Mohammadi

Inline skating Developer

منبع:

© Link